Utskick december 2011



Solen skiner frÄn en klarblÄ himmel och pÄ marken och hustaken lÄter nattens rimfrost sig sakta smÀltas bort. PÄ min inglasade balkong Àr det Ànnu sommar. Pelargonierna blommar för fullt och ljungen, som vÀntar ut dem, stÄr frodiga i sina krukor. DÀr Àr det total harmoni, men annars Àr det upp- och nervÀnda vÀrlden. Ute Àr det mest kall vÄr och inne Àr det bara adventsstjÀrnor, ljusstakar, frostiga ljus, lyktor och en ny röd köksgardin, som ger vinterkÀnsla, men julen nÀrmar sig och frÄgan Àr: Blir det mÄnne snö till jul? LÄt oss hoppas pÄ det för barnens skull.
Med det hÀr utskicket skall ni fÄ inbjudan till julfesten och fÄ titta pÄ en del av VÄrens program, men först lite om det som har varit.



9 oktober S:t Eriks Symfoniorkester
spelade "Klassiska pĂ€rlor" pĂ„ Kulturum i MĂ€rsta. Det var första gĂ„ngen orkestern besökte Kulturföreningen. Programmet innehöll följande . L. Van Beethoven: Egmont, konsertuvertyr, dramatisk och pampig skildring av frihetshjĂ€lten Egmons liv och död. F. Schubert: Symfoni nr 8 i h-moll "Den "Ofullbordade", vĂ€lkĂ€nd och undersköns musik. S. Prokofiev: "Peter och Vargen", fantasieggande och spĂ€nnande saga för alla Ă„ldrar, dĂ€r Peter sĂ„ smĂ„ningom överlistar Vargens hemska planer. En fin konsert men som vanligt alltför fĂ„ Ă„hörare.


13 oktober Författarbesök
Med Jens Lapidus, som berÀttade mycket engagerad om sitt författarskap och hans senaste bok "Livet Deluxe" Jens Lapidus Àr bÄda advokat och författare. Han debuterade med spÀnningsromanen "Snabba Cash", som för övrigt filmatiseras. Jens var försenad men gjorde en fin entré med ett av de Àpplen som föreningen hade dukat upp som förtÀring, i sin hand. Förseningen hade att göra med ett fall i tingsrÀtten. Denne man som Àr jurist i första hand och författare i andra hand stod upp och berÀttade hur det hela hade börjat. Hans klara och tydliga berÀttelse med mycket humor, som inslag, roade publiken. Anförandet var inte sÄ lÄngt, men det gjorde att publiken fick lust att stÀlla frÄgor.
Medan vi vÀntade pÄ Jens informerade Katarina om vÄr förening och hon avslutade kvÀllen med att överlÀmna en blomma till Jens som tack. Katarina gjorde en fin insats hon ocksÄ. Biblioteket var fullsatt. (berÀttare Margareta Klang)


14 okt.--6 nov. UtstÀllning av Konst- och Konsthantverk
i Valsta centrum. Ett 15-tal konstnÀrer och konsthantverkare stÀllde ut sina verk, alltifrÄn tavlor, foton, keramik, textilier, smycken m m. Folk kom och gick, bra försÀljning och fin stÀmning. VÄrt Konstlotteri fick strykande ÄtgÄng, men sÄ var det ocksÄ mycket fina vinster till ett billigt lottpris. Hela tre lottringar lyckades utstÀllarna sÀlja. UtstÀllningen blev mycket uppskattad. Ett stort tack till alla utstÀllare och till Sigtuna Hem, som upplÄtit lokalen till Sigtuna Kulturförening.


22 oktober MedlemstrÀff
i Salen pÄ Forum. Ett tjugotal personer hade infunnit sig och lÀt sig vÀl smaka av gott kaffe med kakor bakat av Margareta Klang. Katarina Torfason visade upp nÄgra av sina vackra tavlor och berÀttade om dem. Karen Salmose informerade om höstens program. PÀr Edvinsson och hans "pojkar": Lasse (bas), Pelle (trummor), PÀr sjÀlv (piano) och Johan (sÄng) underhöll oss med underbara Evergreens frÄn 1940-50-tal. Ett trevligt band, som vi kommer att fÄ höra mera av framöver. En fin eftermiddag.


9 november Författarbesök
med Hans Falk, som har skrivit en bok om sin uppvÀxt. Som Àldsta son till kÀnd författare och konstnÀr hade han en hel del att berÀtta. Boken heter "UppvÀxt" och Àr egentligen inte en sjÀlvbiografi, men inspirationen till den har författaren fÄtt frÄn sin barndom. Hans Falk, som Àr född 1949, Àr fil.dr. i idéhistoria och har skrivit nÄgra böcker tidigare, bland annat en med limerickar tillsammans med sin bror. Boken om sin uppvÀxt började han skriva redan pÄ 1980-talet. "Det som stÄr i boken Àr kanske inte sant, men det Àr upplevt", enligt honom sjÀlv. Hans berÀttade och lÀste olika avsnitt ur sin bok. Hans Falk (i boken kallad Kalle Kask) var Àldst i syskonskaran. Han vÀxte upp i Sigtuna, dÀr han bl.a. gÄtt pÄ Sigtuna humanistiska lÀroverk. Dit fick Àven barn bosatta utanför skolan gÄ, men dÄ bara de med bÀsta betygen. FörhÄllanden till mamman var inte det bÀsta Upptagen som hon var av sitt arbete som konstnÀr och författare gjorde henne lÀttstött hemma och resulterade i att hon fick mindre och mindre tid för barnen. Det medförde till slut skilsmÀssa. Hans fick bo hos pappan och de tvÄ mindre bröderna hos mamman. Sigtuna var vid den hÀr tiden en stad med stora klasskillnader, sjÀlv kunde Hans och hans familj rÀknas in under medelklass. I det nya BrÀnnbo bodde arbetarna och pÄ Munkholmen bosatta sig flygare i flotta villor, nÀr Arlanda blev storflygplats.
Trots familjetrassel hade Hans (Kalle Kask) en bra barndom. Tryggheten var fadern och kamraterna. Deras upptÄg tillsammans, fisket och det motvilliga intresset för flickor var nÄgra av inslagen. Den sista delen i boken handlade om tiden som mods pÄ 1960-talet, dÄ lÄngt hÄr, trasiga jeans, allmÀn uppkÀftighet och att vara emot allt var typisk för den ungdomskulturen.
Hans Falk har i boken "UppvÀxt" lyckats skriva en bÄda medryckande och humoristisk skildring av sin barndom.
Anförandet uppskattades mycket och frÄgorna blev mÄnga efter kaffet frÄn publiken, som fyllde biblioteket till bristningsgrÀnsen.


12 november Musikcafé
i SÀtunakyrkan med Tomas Boström, som sjöng Leonard Cohen-lÄtar och Àven Aftonpsalm av Pelle NÀver. Den har han för övrigt sjÀlv tonsatt. FramtrÀdandet, som var en högtidsstund för Àlskare av Cohen lÄtar, fick ett bejublad gensvar frÄn publiken i den helt fullsatta kyrkan. Den trevliga kvÀllen avslutades med kaffe och kakor.


23 november FörfattarkvÀll
med Yvonne Hirdman, som berÀttade om sin senaste bok "Den röda grevinnan". Yvonne fick 2010 Augustpriset för bÀsta Fackbok. Yvonne började med att lÀsa inledningen till boken. Den handlade om hur hon fann mammans dagbok och hur hon hittade tvÄ gröna lÄdor fyllda med hennes fÄ kvarvarande saker. Sedan berÀttade Yvonne om hur hon blev historiker och om hennes intresse för och hur hon kom in i projektet Sverige under Andra VÀrldskriget, vilket ledde fram till avhandlingen "Sveriges kommuniska parti 1939-1945". All den förkunskapen om utvecklingen i Sverige och Centraleuropa underlÀttade hennes sökande efter hennes mammas kringflackande liv i Europa framtill hennes ankomst till Sverige 1939. Bibliografien om Alva Myrdal, som Yvonne kom ut med 2006, byggde mycket pÄ deras stora brevsamling, men nÀr det gÀllde hennes mamma sÄ fanns det inte sÄ mycket att gÄ efter. Hon hade inte berÀttat sÄ mycket om sig sjÀlv innan hon dog. Yvonne beslutade ÀndÄ att skriva en bok om sin mamma. Hennes syfte var att skapa en liten mamma. Det Äterstod bara att ge sig ut i Europa och hitta kÀllorna.
Hennes mamma Charlotte föddes 1906 i Dorpat i Östeuropa. Familjen flyttade 1912 till Bukovina ett hertigdöme i sydöstra delen av nuvarande Ungern. En plats dĂ€r mĂ„nga judar kunde flytta dit. Familjen tillhörde en tysk minoritet. FörĂ€ldrarna Fritz och Emilia hade skaffat bokhandel. Tre barn kom att finnas i familjen Charlotte, Leni och Otto. Han dog ung av tuberkulos. Fritz försvann i första vĂ€rldskriget och familjen flyttade till Tyskland. Yvonne lyckas följa sin moders vĂ€g i Tyskland och utomlands. I tjugotalets Berlin levde Charlotte ett glatt liv, trĂ€ffade en baltisk greve och gifte sig, gick in i kommunistpartiet 1932 och trĂ€ffade sitt livs stora kĂ€rlek Heinrich Kurella, en tysk intellektuell. NĂ€r Hitler kom till makten flydde de till Moskva. Kurella föll offer för Stalins utrensningar och avrĂ€ttades. Charlotte lyckades ta sig hem till Tyskland och syntes nĂ€sta gĂ„ng i Köpenhamn, dĂ€r hon umgicks i kretsen av Niels Bohr, atomfysikern. Var hon spion eller, svĂ„rt att veta. Till sist hamnade hon i Paris, dĂ€r hon mötte Yvonnes pappa Einar Hirdman. De blev ett par och nyĂ„rsafton 1939 kom hon till Sverige som tysk flykting.
Yvonne Àr en skicklig berÀttare och nÀr hon vÀl hade gett sig i kast med boken dök kÀllorna upp genom kÀnda personer, arkiv m m. Som den duktiga historiker hon Àr skjuter hon in ett kanske i de hÀndelser hon inte kan belÀgga. De mÄnga fotografierna, som finns i boken ger ytterligare stoff till vetskapen om mamman, hennes familj och vÀnner. Yvonnes mamma gick bort 1965 bara 59 Är gammal, dÄ var Yvonne 22 Är.
Det var en engagerande och berörd Yvonne, som berÀttade om sin lilla mamma, som hon kallade henne. Efter föredraget och kaffepaus blev det en livlig diskussion och mÄnga frÄgor stÀlldes frÄn publiken. Bland publiken fanns nÄgra frÄn Bibliotekets bokcirkeln, dÀr boken har varit uppe till diskussion.


Information och adresser

All information sker inte bara i utskicket, som alla fÄr med post, utan ocksÄ via tidning, vÄr Hemsida, tlf och e-post. Följ gÀrna upp Kulturkoll och Föreningsnytt i Sigtunabygden, titta pÄ Hemsidan och glöm inte att lÀmna tlf nr och e-postadress om ni flyttar till Kirsti Malmgren pÄ tel 08-592 556 84 eller mejla kiku50@hotmail.com

Sommaren 2011 Sommaren 2011